Toaleta v koupelně?

Běžnou součástí rekonstrukce starších panelákových bytů bývá i přestavba koupelny. Dříve podružný prostor se dnes často vyskytuje ve spojení se slovy jako oáza klidu a relaxace. K tomu jsou ale samozřejmě zapotřebí metry čtvereční. A ty v bytě vyčarujete těžko. Proto bylo ještě do nedávné doby trendem propojovat miniaturní panelákové koupelny s vedlejším záchodem. Koupelna se nafoukla, nabídla bohatší designové možnosti a záchod přestal být malou temnou komůrkou. Na první pohled všestranně výhodné řešení. A na ten druhý?

koupelna

Nepříjemnosti v ranní špičce

Velkou výhodou samostatného WC je soukromí. To oceníte především v ranní špičce, kdy je vytíženost obou místností největší, ale i během dne, zvlášť pokud má někdo z rodiny v oblibě dlouhé koupele nebo třeba rád luští na záchodě křížovky. Velmi nepříjemný je také nevyhnutelný zápach, který pak silně znepříjemňuje pobyt v koupelně. Všechno je samozřejmě otázkou zvyku.

vana

A co na to hygiena?

Jedním z největších argumentů pro samostatné WC jsou koliformní (střevní) bakterie, které se šíří především v okolí záchodové mísy. Mají ale velký dosah, a mohou se tak usadit třeba na zubních kartáčcích nebo ručníku, kterým si utíráte obličej. Na nedostatečně umytých rukách je pak můžete roznést i do zbytku bytu. Aby bylo samostatné WC zcela autonomní, je na něj potřeba umístit i umyvadlo nebo umývátko, jinak bakterie tak jako tak místnost opustí, navíc se díky potřebě umýt si ruce výhody oddělených provozů zcela setřou. Umývátko na toaletě je nejlepším adeptem pro instalaci automaticky ovládané baterie, která přenos bakterií eliminuje na nejmenší možnou míru. Pokud totiž „špinavou“ rukou nejprve spustíte pákovou baterii, bakterie na ní jednoduše počkají, než ji „čistou“ rukou zase vypnete. I když se tak zbavíte velké části znečištění, riziko přenosu zůstává.

Summary
Toaleta v koupelně?
Share