Co si počít, když neodejde z účtu pravidelná splátka úvěru

Někdy soukolí zaskřípe a objeví se problém se splácením úvěrů. Co s tím?

Řešte pohledávky okamžitě

Lidská psychika je záhadou i pro samotné psychology a psychiatry. Většina lidí totiž, jestliže se propadnou do problematické situace, strká hlavu do písku. V domnění, že to nějak dopadne, odsouvá řešení na neurčito.
Pokud se přece jen nemilá situace objeví, a nejste schopni uhradit splátku v termínu, nebo se vám přihodila nějaká závažná událost v rodině, přišli jste o zaměstnání, řešíte závažné onemocnění, nebo jednoduše zaměstnavatel neodeslal výplatu, okamžitě jednejte. Snažte se se svým věřitelem domluvit na nějakém řešení, anebo kontaktujte některou neziskovou organizaci, která bezplatně pomáhá provádět základní právní úkony a poradenství. Objasní vám i některé smluvní podmínky a záležitosti, jak si počínat v obtížných životních situacích.
měděné mince.jpg

Strkat hlavu do písku se nevyplácí

Laxní přístup se v takovém případě nevyplácí. Jestliže setrváte v pozici mrtvého brouka, věřitel se obrátí na třetí stranu a s tou již bude jednání mnohem obtížnější. Uvědomte si, že každé vymáhání pro vás bude znamenat další náklady navíc, a pokud vše půjde soudní cestou, budete hradit advokátní zástup, soudní poplatky, smluvní pokuty, sankce, a další soudem stanovené výlohy. Rozsudek soudu pak stanoví platební příkaz, který jste povinni uhradit v řádu dnů, nikoliv týdnů a měsíců, a zpravidla vše končí exekucí majetku – zabavením osobních věcí, ztrátou střechy nad hlavou (prodej nemovitosti v dražbě výrazně pod cenou apod.)
rozházené peníze.jpg

Více dluhů současně

Zadlužit se na více místech najednou nemusí být až takový problém, pokud je výše splátek rozumná, a nejedná se o příliš dlouhodobou záležitost. Někdy se však stává, že ztrácíte přehled o jednotlivých splátkách, o výši úrokových sazeb a případných sankcích. Každá splátka probíhá v jiném termínu, problematické mohou být v souvislosti s tím i výplatní termíny, kdy není na účtu dostatek prostředků pro odeslání příkazu k úhradě. V takových případech se vyplatí více půjček konsolidovat do jedné.