Manželé a splácení hypotéky

Velice zajímavé téma pochází z manželského majetkového práva a ze závazkového práva obecně. Pojednává o velice úzké výseči našeho života, která ale hraje obrovskou roli a zvláště dnes, když je rozvodovost historicky naprosto největší, je nutné pojednat i o té stinné stránce rozvodu a to je majetkové vypořádání. Mnohdy si totiž manželé při rozvodu vyčítají to a tohle a častokrát, když dojde na majetkové poměry, tak se jde na ostří nože. Ne vždy to tak je, ovšem velice často.značka oddělujících se cest manželů

Jak to tedy je s dluhy?

Už několikrát bylo psáno, že dluhy jsou nejen součástí jmění člověka, skrývající se pod cizokrajný název pasivum, ale dluhy spadají také do manželského majetkového práva, reprezentovaného společným jměním manželů. Existují i jiné druhy majetkového režimu mezi manželi, upraveny předmanželskou či manželskou smlouvou, ovšem my se budeme držet toho zákonného defaultu, který je společný pro všechny a má jej také nejvíce lidí. Víme tedy, že dluh (hypotéka) bude součástí dluhu. Splátky, dělené na úrok a úmor https://www.ferovahypoteka.cz/umor/, si většinou manželé dělí na půl. Ale když se rozvádějí a v nemovitosti, kde bydleli, zůstává jenom jeden, tak se velice těžko ten stěhující se smiřuje s tím, že by měl platit hypotéku. Častokrát se odvolává na důvody nespravedlnosti a neférovosti, proč by platit, když už tam nebydlí a že stejně to chtěl jenom jeden z manželů a že on či ona to platí pouze jako jen tak, na ústní dohodu a přeci co je šušky, to je hušky.
nůžky přestřihující papírek „miluji tě“
Jak to je ve skutečnosti:
Hypotéka je dluh jako každý jiný. TO, že je to zastaveno nemovitostí, to na to nemá žádný vliv. Dluh se splácet musí, a protože manželé oba dva převzali hypotéku společně, musí jej společně také platit, ať už bydlí tam či onam nebo klidně i na Marsu. A bohužel často to tak zůstane i po rozvodu, tedy i po vypořádání společného jmění manželů. Vždycky se samozřejmě mohou dohodnout, ale ne každý do toho „jde“.