Proč nebývá v inzerátech a pracovních smlouvách uvedena čistá mzda?

Ať se nám to líbí, nebo ne, peníze se staly nezbytnou součástí našich životů. Ano, najdou se lidé, kteří tvrdí, že je nepotřebují, ale to je lež. Právě je totiž vyměňujeme za věci, které potřebujeme k životu, ať už je to jídlo, obydlí či oblečení.

Tím nejběžnějším způsobem, jak peníze získat, je jako mzdu za odvedenou práci. Ovšem ještě předtím, než začneme pracovat, chceme vědět, zda bude náš pracovní výkon ohodnocen odpovídající částkou. I to je důvod, prčo v pracovních inzerátech najdete i rozsah mzdy, kterou můžete pobírat. Stejně tak své ohodnocení najdete i v pracovní smlouvě.

penize3

Zde vás ovšem může zarazit fakt, že tu není uvedena čistá mzda, nýbrž pouze ta hrubá. To však mnohým lidem neumožní si udělat přesnou představu o tom, kolik ve skutečnosti dostanou na účet. Proto se to mnohým z nich příliš nelíbí, avšak tento postup je nezbytný, a to hned z několika důvodů.

Tím hlavním je fakt, že čistá mzda se počítá individuálně. Každý z nás může mít totiž trochu jiné odvody – někdo může mít úlevy na děti, jiný zase ze zdravotních důvodů. Je tedy prakticky nemožné přesně určit, kolik daný člověk bude vlastně pobírat.

Jistě, je možné, aby byl v inzerátech uveden přesný rozsah, avšak ten by byl příliš veliký a potenciálním zaměstnancům by příliš neřekl. A co se pracovní smlouvy týče, pak zde se může situace kdykoliv změnit, a nikomu se nechce kvůli tomu připravovat novou pracovní smlouvu.

penize6

S tím souvisí i fakt, že i výše pevně daných odvodů, jako jsou daně, sociální či zdravotní pojištění, se mohou kdykoliv změnit. A opět, žádnému podniku se nechce kvůli tomu prakticky každý rok předělávat smlouvy všech zaměstnanců.

V neposlední řadě je zde samozřejmě fakt, že vyšší částka vypadá v inzerátech lépe, a přiláká více zájemců. Je tedy více z čeho vybírat, a to se zaměstnavatelům vždy vyplatí.