Dentální hygiena, dnes již běžná záležitost

Všichni máme doma svůj zubní kartáček, pastu, případně další pomůcky k udržování své ústní dutiny a zejména chrupu v dobrém stavu. Ne vždy však víme, jak správně o své zuby pečovat, a pokud nás na nesprávnou péči upozorní zubní lékař, může být již pozdě. Jak tomuto předejít napoví následující řádky.
Řešením může být preventivní a následně pak pravidelná návštěva dentálního hygienisty.
křeslo u zubaře

O koho se vlastně jedná?

Dentální hygienista nebo hygienistka je kvalifikovaný zdravotnický pracovník, který je kompetentní buďto sám, nebo společně se zubním lékařem, vykonávat zejména preventivní, ale také léčebné a nápravné úkony, týkající se naší ústní dutiny, péče o zuby a dásně.
Dentální hygienista tedy může provozovat svou soukromou praxi, nebo spolupracuje s ordinací zubního lékaře.
kluk u zubařky

Jakou službu můžeme očekávat?

Hygienista stejně, jako zubní lékař zkontroluje stav našeho chrupu a dásní, zhodnotí celkovou úroveň naší ústní hygieny a případně poradí, jak správně při čištění postupovat, jak se starat o dásně, jaké použít pomůcky, jak vybrat správný zubní kartáček, pastu a podobně. V případě nesprávné techniky čištění zubů nám tuto předvede a společně s námi ji procvičí.
Hlavním cílem návštěvy dentálního hygienisty je však dokonalé vyčištění naší dutiny ústní, odstranění zubního kamene, plaku, vyčištění mezizubních prostor, ošetření dásní. Ani sebelepším kartáčkem a technikou nedocílíme takového vyčištění, jaké dokáže dentální hygiena. Běžnými úkony jsou také bělení zubů, či jiné estetické úpravy.
zubní pasta, kartáček a dentální nit

Jak často je vhodné návštěvu absolvovat?

Lékaři doporučují minimálně jednou ročně, ideálně však dvakrát do roka. Náklady na dentální hygienu nejsou natolik vysoké, jako následná léčba vzniklých problémů. Některé zdravotní pojišťovny také určitou částkou, v rámci svých preventivních programů, přispívají.