Metalhalogenidová výbojka – výkonný zdroj světla

Metalhalogenidové výbojky se řadí k nejvýkonnějším světelným zdrojům, jejichž předností využíváme převážně v exteriérech. Známe je ze sportovních areálů, z mamutích výrobních provozů hutí a oceláren, i z veřejného osvětlení.

noční lampy

Jak taková výbojka pracuje

Fungují na stejném principu jako jejich sodíkoví souputníci – součástí svítidla je tlumivka v sériovém zapojení a zapalovací hořák spínaný pod vysokým napětím. V současné době se jedná o výrobky s elektronickými předřadníky, které nahradily své indukční předchůdce. Účinnost je sice ve srovnání se sodíkovými baňkami nižší, přibližně 110 lumen / Watt, ale nedostatky ve výkonu vyvažují barvy světelného spektra.

Barvu světla ovlivňuje kombinace plynů, tzv. halogenidů uvnitř baňky. Ty se rozpálí na velmi vysokou teplotu vlivem zapáleného keramického hořáku. Ten reaguje s halogenidovou náplní za velmi vysokého tlaku – až patnáctinásobku tlaku vzduchu, který vdechujeme. Vysoká teplota a tlak uvnitř baňky jsou také důvodem k obezřetnosti při výměně a instalaci svítidel a rovněž při běžném provozu, proto jsou metalhalogenidové výbojky vždy bezpodmínečně uzavírány do speciálních krytů z tvrzeného skla.

metro

Výhody této technologie

Zavedená výroba – výrobní linky pro sériovou výrobu nevyžadují žádné zvláštní provozní úpravy a dodatečné náklady, produkce těchto svítidel probíhá již desítky let.
Široké spektrum použití – díky velkému rozsahu odstínů bílého světla je lze využít podle potřeb zákazníků, mohou nahradit své předchůdce rtuťové výbojky nebo zastoupit vysokotlaké sodíkové zdroje.
Náklady na údržbu a samotný provoz – poměrně dlouhá životnost a nízká poruchovost nevyžaduje velké náklady na pravidelné revize a výměnu vadných kusů.
Stabilní světelný tok – světelný tok není kolísavý téměř po celou dobu uvedené životnosti, k poklesu dochází až ke konci života.