Plitvická jezera – říše Vinnetoua

Nejznámější, a snad také nejkrásnější národní park v Chorvatsku se nazývá Plitvická jezera. Tento park se rozprostírá mezi Bosnou a Hercegovinou, a od známých Chorvatských měst, jako je Zadar či Šibenik, je cesta delší více než 150 kilometrů, přesto se vám vyplatí udělat si sem výlet, neboť vás zde čeká okouzlující krajina, která byla ve filmu domovem Vinnetoua a kmene Siouxů.
plitvická jezera
Rozloha celého parku je skoro 30 000 hektarů, na kterém se rozprostírají krásné lesy, jezera a vodopády. Terasovité rozložení jezer je spojeno potůčky a vodopády. Turisté si zde mohou vybrat ze dvou stezek, které vedou nejen nedotčenou přírodou, v níž mohou potkat dokonce i divokou zvěř, jako je například liška, divoká prasata, kuny, srnky, ale také medvědy, ale také okolo překrásných vodopádů a jeskyň. Jedna stezka je delší, a druhá o něco kratší. Nejkratší varianta prohlídky však vyžaduje alespoň čtyři hodiny času, ty delší pak alespoň šest hodin.

Pokud si však chcete opravdu vychutnat tamní náladu s ještě indiánským duchem, vyčleňte si času raději o něco více, abyste si užili jedinečnou jezerní scenérii, kde vznikly legendární mayovky. Nemusíte se však bát délky tras, neboť zde jezdí i kyvadlová doprava, která je již hrazena ze zaplaceného vstupu, takže na jednotlivých zastávkách můžete vystupovat a nastupovat podle libosti.
jezero v Chorvatsku
Modrá je dobrá
Jezera vás překvapí nejen svou krásou, ale také jejich rozlohou, která je více jak 200 hektarů. Voda v nich je překrásně čistá a průzračná, a jejich barva se mění od azurové až po tmavě modrou. Jak bude jezero modré, určuje množství minerálů, unikátních bakterií a organismů ve vodě. Každé z 16 velkých i malých jezer je proto jinak modré. Jezera jsou spojena vodopády, kterých zde potkáte až 140, a největší z nich padá z výšky 76 metrů. Když svítí slunce, proudy padající vody září jako duha.
Park ročně navštíví až 200 000 turistů, a věřte tomu, že tento výlet opravdu stojí za to.