Umělý mozek už začíná samostatně myslet

Ve škole jsme se kdysi učili, že není nic dokonalejšího nežli lidský mozek. Ačkoliv nám to možná tak někdy nepřipadá, mozek je schopný zvládnout třicet osm tisíc triliónů operací za vteřinu.
· Nejvýkonnější počítač světa, Jaguar XT, za námi pokulhává se svými ostudnými necelými dvěma tisíci triliony.
počítačový mozek

Myslíte, že je to nesmysl? Že už by s takovým mozkovým výkonem muselo být lidstvo ještě o nějaký ten krůček dál? Jistě, že máte pravdu. Jenže to by se musel člověk naučit využívat více své mozkové kapacity. My totiž využíváme pouze deset procent našeho potenciálu. Počítač si to nemůže dovolit. Vědci se rozhodli k převratnému pokusu.
· Chtějí vynalézt počítač, který bude pracovat jako lidský mozek.
Ačkoliv to zní jako z nějakého vědeckofantastického románu, vědci jeho budoucí existenci rozhodně nevylučují. A rozhodli se zkusit nápad uvést v život. Umělý mozek by měl simulovat některé funkce mozku
– smyslová vnímání
– akci
– komunikaci
– učení.

Sci-fi? Ne, skutečnost

V první fázi systému si dali vědci za úkol simulovat přibližně čtyři milióny neuronů. Pro srovnání – lidský mozek jich má přibližně sto miliard a miliardu synapsí. Synapse je spojení dvou neuronů a slouží k předávání vzruchů. Dnešní věda ji považuje za jednotku aktivity mozku. Dříve k tomu sloužily neurony.
· Jestliže budou vědci úspěšní, mozek pomalu bude ztrácet svůj náskok v dovednostech a výkonu.
mozek s čísly

Máme se takového procesu obávat nebo bude lidstvu ku prospěchu. Budeme mít i v budoucnu jistotu, že nás umělý mozek „nepřechytračí“ a nestane se z něho náš nepřítel? Pak by některé katastrofické sci-fi předpovědi nebyly pouhou fantazií svých tvůrců, ale skutečnou vizí do neradostné budoucnosti lidstva. Budeme doufat, že vědci skutečně vědí, co dělají a mají jistotu, že člověka a jeho výsadní existenci na této planetě nijak neohrozí.