Už vás nudí rybičky? Pořiďte si šneka

Pokud se rozhodnete pořídit si domů nějakého neobvyklého a zároveň nenáročného domácího mazlíčky, potom je,,obří šnek“ tou správnou volbou. Druhů, které jsou vhodné pro chov doma je hned několik. Nejznámější a nejrozšířenější mezi českými chovateli je však Achatina (Oblovka obrovská). Jedná se o suchozemského plže,který dorůstá 15 – 20 cm a pochází se střední Afriky.
šnek africký na ruce
Co obstarat před pořízením šneka?
Terárium
Jeho velikost se odvíjí od počtu šneků, které hodláte doma chovat. Je nutno, aby mělo zakrytý vrch víkem nebo např. zatíženým pletivem. Mohlo by se totiž lehce stát, že se šneci vypraví na procházku.
Podestýlka
Nejvhodnější podestýlkou je tzv. lignocel. Kokosové vlákno, které se namočí a po nasátí vody umístí do terária. Jako podestýlku lze použít také hlínu.
Vápník
Jako zdroj vápníku pro šneky můžete použít např. sépiovou kost nebo vápennou kašičku, kterou lehce připravíte doma z vaječných skořápek. Vápník je pro šneky nutný pro stavbu jejich ulity.
Koupací nádoba
Není nezbytně nutná, ale pro šneky je koupel příjemná. Nejlepší volbou jsou plastové misky, používané pod květináče.
Skrýš
Aby se měl šnek kam ukrýt, můžeme vytvořit přístřešek například z kamenů. Dejte však pozor o jaké kameny půjde. Ulita šneků se může o jejich hrany snadno poškodit.
Výhřev
Je nutnou výbavou pouze v případě, že bude terárium umístěno v chladné místnosti.
šnek na listu
Různé dekorace
Kameny – opět pozor na výběr
Mechy
Rostliny – ať už živé, které pomáhají udržovat vlhkost v teráriu nebo umělé
Vlhkost
Udržujeme pomocí rozprašovacích systému nebo obyčejných manuálních rozprašovačů
Čím se šneci živí?
Zeleninou a ovocem, jelikož jsou to býložravci. Zavděčíte se například salátem či okurkou, ale nepohrdnou ani melounem, mangem, papayou, pampeliškou nebo jitrocelem. Pozor na citrusové plody a rajčata. Zbytky potravy z terária odstraňujte kvůli možnému výskytu mušek octomilek.