Změna životního stylu aneb vivat zdravé stravě

Pod pojmem životní styl je zahrnuta celá řada věcí. Laicky řečeno, je to způsob, jakým člověk žije. Zdravý životní styl je kombinací pestré a vyvážené stravy, jakožto rovněž i dostatku fyzické aktivity.
Je logické, že neexistuje všeobecná instrukce na zdravý životní styl. Každý jsme individualistou a tomu odpovídají lišící se potřeby a též i reálné možnosti s ohledem na věk, zdraví, psychickou i fyzickou kondici. I když neustále slýcháme a čteme o zdravé životosprávě, mohlo by se zdát, že ztrácíme povědomí, co vše zahrnuje zdravá strava. Nejsou to jen pšeničné klíčky a „zrní“.
steak z lososa
Zdravá strava

Zdravá strava v podobě jídelníčku zahrnuje především kvalitu a vyváženost potravin. Pouze tímto způsobem stravování bude tělo mít dostatečnou potřebu energie. Dostaví se pozitivní účinek na zdraví. Současně je třeba mít na mysli, při sestavování jídelníčku, aby nebyla opomenuta žádná důležitá složka. Zdravá strava i zdravý životní styl života nezahrnuje jakékoli formy diet! Zdravá strava i způsob stylu života se promítá nejen na našem vzhledu, ale ovlivňuje i naše cítění, rovněž má nemalý vliv na délku života. Pestrá strava je prevencí proti vzniku nejen civilizačních chorob.

Jak na adekvátní stravování

  1. Pravidelnost – importantní je každé ráno snídaně, která je základem, měla by být vyváženou a plnohodnotnou složkou zdravého životního stylu, dodržování pravidelnosti jídel není důležité jen pro děti, ale pro všechny, tj. i dospělé jedince, díky pravidelnosti nedojde k vynechání jídla během dne.


  1. Vyváženost – je synonymum pro dostatečný příjem, zajištění, že tělu budou dodány v rámci potravy veškeré důležité a výživné látky, taktéž kontrola nad daným energetickým příjmem potravy.


  1. Vitamíny v naturální podobě – ovoce, zelenina! Nejcennější zdroj především vitamínů v přírodní formě. Konzumaci čerstvé i akceptovatelné mražené zeleniny a ovoce se nevyrovná sebelepší produkt na bázi doplňku stravy či vitamínů v podobě kapslí nebo tobolek. Ovoce a zejména zeleninu je třeba zařadit do svého jídelníčku na každý den a to hned v podobě několika kusů. Značným pozitivem je, že zde není třeba si hlídat horní hranici. Konzumovat lze ve vyšším množství. Ovoce je lepší v dopoledních hodinách a naopak ve večerních hodinách prokážete tělu nejlepší službu v případě konzumace zeleniny.

zelenina a ovoce

  1. Sacharidy – denní příjem stravy by měl zahrnovat potřebné sacharidy a to více než polovina jídel by měla být složena ze sacharidů, jako například – luštěniny, obiloviny, těstoviny, semínka apod.


  1. Tuky coby zdroj omega-3 – tuky jsou důležitou složkou potravy dodávající energii, rovněž mají vliv na ukládání rozpustných vitamínů v tucích jako jsou A, D, E a K, efektivní je dodání tělu tuky v podobě mastných kyselin, které obsahují ryby, avšak příjem potravin bohatých na tuky by neměl tvořit více jak 30% z celkového příjmu za celý den.Doporučení

Je důležité rovněž omezit přísun soli, alkoholu. Naopak dodržovat pitný režim. V rámci změny životosprávy a životního stylu je ideální pozvolný přechod ke zdravému stravování.