Jak začít s modelováním a co všechno budete potřebovat?

Hledáte koníček, který by vás zabavil a odreagoval. Tak rozhodně vyzkoušejte modelování, ale pozor, pokud nemáte trpělivost, raději se do tohoto koníčku nepouštějte.

Každý modelář si ve svých začátcích občas klade spoustu otázek, jak udělat to či ono. Pokud má po ruce zkušenější kolegy, kteří nejsou skoupí na slovo, má začátek své modelářské kariéry ulehčen. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáte, využijte odborné literatury, která vám bude pomocníkem hlavně v začátcích. Další informace lze najít i na řadě modelářských webů. I my jsme umístili na náš web několik rad pro začátečníky, které by jim měly pomoci v jejich modelářských začátcích.

letadla

Výběr vhodného modelu
Výběr vhodného modelu do začátku bývá často dost opomíjen. Pro začínajícího modeláře je nejdůležitější, aby v krátkém čase postavil model v kvalitě, se kterou bude sám spokojen.

Nářadí, barvy a další pomůcky  
Model jsme vybrali, ale co bude modelář potřebovat dále? Pro začátek není hned nutno vydávat horentní sumy za nákladnější věci jako je ohýbačka leptů, ruční frézka nebo stříkací pistole s kompresorem. Na takové věci je času dost a i s méně nákladným vybavením lze dosáhnout solidního výsledku. Tady uvedeme několik základních pomůcek, které jsou vhodné do začátku:

·         Kleštičky nebo nůžky na oddělování dílů od rámečku.
·         Skalpel na začišťování dílů, nebo na oddělování dílů od rámečku. Malé pilníky různých profilů na začišťování materiálu. Často je lze nahradit i brusným papírem.

lepení
·         Brusný papír hrubosti 600-1200 (na velice jemnou práci, ke které se modelář časem také dostane, se používají i 2000, což začátečník nemusí moc řešit). N odstraňování větších nerovností a odlitků se používají papíry o větší zrnitosti (kolem 600), na drobnější začišťování 800-1200
·         Pinzety. Základní druhy jsou rovné, které se používají většinou a zahnuté, které s používají pro hůře dostupná místa. Pinzeta musí mít na konci zdrsněný konec čelistí, aby nám díly zbytečně při manipulaci nevystřelovaly do prostoru (neplatí pro lepty a jiné druhy materiálů).
·         Izolepy. Na zakrytí částí, kam se nemá dostat barva, se používají speciální modelářské izolepy.

Summary
Jak začít s modelováním a co všechno budete potřebovat?
Share